Hoşgeldiniz  

Köyde Ağustos ayı hasat ayı neler yapılır?

Bilgi Ufku | 26 Mart 2010 | GENEL KÜLTÜR

Köyde Ağustos ayı hasat ayı neler yapılır?

Bu ay hasat ayıdır. Tarlaya ekilen buğday, arpa ve yulafın hasatının yapıldığı aydır. Buğdaylar eskiden orakla kesilir veya tırpanla kesilirdi ama artık bunları biçer döver yapmakta ve çiftçinin işini çok kolaylaştırmaktadır.

Biçer Döverle Ekin Biçilmesi: Bu ayda biçerdöver sahipleri dönümünün kaç lira’dan biçileceği hususunda köylü ile pazarlık yapar. Eğer köylü kabul ederse köyün bir tarafından biçmeye başlarlar. Ve sıra ile biçerler.
Biçer döver aşağı yukarı 10 dönümlük bir tarlayı 20 veya 30 dakika da biçer biçtikten sonra buğdayı deposunda sapını ise tarlaya deste deste bırakır. Tarla bittikten sonra bu depoda bulunan buğday römorklara yüklenerek eve götürülür.Ve buğdayın işi bitmiş olur.

Tırpanla Biçme; Tırpan kullanmak bir sanattır. Yeni yetmelerin hiçbiri artık tırpan biçmeyi bilmemektedir. Tırpan biçme işi gerçekten erbap işidir. Eline her tırpanı alan ekin biçemez. Biçer döverin biçemediği yerler için tırpan kullanılır. Veya boyu çok küçük olan tahılların biçimi için tırpan kullanılır. Onun dışında komple bir tarlanın tırpanla biçilmesi hem zor hemde çok emek ve zaman gerektirdiğinden artık tırpanla biçme maziye karışmış sayılır.

Bıldırcın Yakalama: Biçerlerin gelmesini çocuklar dörtgözle beklerler çocuklar neden bekler diye sorulacak olursa
Çocuklar akşama kadar biçerin peşinde gezerler çünkü biçer tarlayı biçerken tarlada bulunan bıldırcın denilen kuşlar korkuyla havalanır ve kısa bir süre sonra yorularak bir deste sap altına gölgelenmek ve dinlenmek üzere saklanırlar. Bu bıldırcınların yakalanması çok basit olur. İşte çocuklar hep birlikte biçerdöverin sesinden korkaran havalanan ve bir yere saklanan bu bıldırcınları yakalarlar. Bıldırcınlar yere konduktan sonra izinin bulunmaması için yere konar konmaz gelişi güzel 5-10 metre koştuktan sonra gölge bir yere saklanırlar. Konduğu yerde beklemezler.
Saman Atımı (Saman Yapılması); Biçer döverler işlerini bitirdikten sonra köylüler bu sefer biçerlerin deste halinde bırakmış olduğu sapları harmanlara getirerek kışın yakacak ve genel olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yedirilmek üzere patoz yardımıyla saman haline getirerek samanlıklarına koyarlar.
Saman Çığnama: Köy çocuklarının diğer bir eğlenceside samanlıklara doldurulan samanın birbirlerine sıkışması, samanlığın daha çok saman alabilmesi için samanlar üzerinde hoplayıp zıplayıp samanları çiğnemesidir. Eskiden çocuklar için büyük bir eğlence idi. Tozdan göz gözü görmezdi ama zefkliydi.

www.bilgiufku.com

1905 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Facebook Sayfamız

© 2012 Bilgi Ufku | Genel Kültür ve Bilgi Sitesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.